Klimatizácia do bytu – na čo sa zamerať pri kúpe?
Bývate často nespokojní s kvalitou vzduchu vo vašom byte? V tom prípade by tento problém mala výrazne eliminovať kúpa klimatizácie. Klimatizačné systémy sú v tomto ohľade veľmi vďačným pomocníkom prakticky vo všetkých ročných obdobiach. Moderné klimatizácie však majú rôznorodé vlastnosti a preto sa vám pokúsime priblížiť tie najrelevantnejšie.
Výkon a veľkosť miestnosti
Pred samotnou kúpou sa musíte dobre rozhodnúť, čo od klimatizácie očakávate a koľko ste ochotní investovať, pretože cena je priamo úmerná kvalite. Zrejme najdôležitejším technickým parametrom je výkon zariadenia. Hodnota výkonu sa udáva v kilowattoch (kW).
Do výpočtu výkonu sa najviac zohľadňuje objem a tvar miestnosti. To znamená, či je priestor podlhovastý, štvorcový a tak podobne. Do úvahy sa často berie aj materiál stien, orientácia na svetové strany či poloha bytu, počet ľudí, prípadne ďalšie zdroje, ktoré vyžarujú teplo napr. počítače v serverovniach. Všetky tieto otázky majú nesporný vplyv na to, aký typ a výkon klimatizačného zariadenia je vhodný do priestoru.
Funkcie a vlastnosti
V súčasnosti bytové či iné klimatizácie už dávno nekupujeme len preto, aby sme využili ich chladiaci potenciál. Dnes už takmer každá klimatizácia má možnosť tzv. „obrátenia chodu“ a pokojne sa môžu stať zdrojom vykurovania. Ďalej sa dokážu postarať o čistenie vzduchu, pomocou ionizátora vzduchu a podobne. Samozrejme nieje zlé, pozrieť si aj iné technické parametre ako je spotreba elektrickej energie a samotná účinnosť.
Okrem toho dokážu odvlhčovať/zvlhčovať vzduch a zvyčajne vyššie rady klimatizácii sú doplnené typy o rôzne „vychytávky“ ako diaľkové ovládanie cez WiFi, detekciu ľudí v miestnosti pomocou čidla umiestneného priamo na jednotke, vďaka ktorému dokážu ešte lepšie regulovať svoj chod, nastaviť smer fúkania a pod.. Vyššie modelové rady klimatizačných jednotiek majú možnosť nastavenia vnútorných lamiel (fúkanie do strán) pomocou diaľkového ovládača. Vzdušné lamely by sa mali nastavovať tak, aby klimatizácia nefúkala priamo na ľudí v miestnosti.
Odporúča sa, aby bol pri chladení vzduch distribuovaný smerom hore, pretože studený vzduch je ťažší ako teplý a teda rýchlo klesá smerom dolu. Pri kúrení je to presne naopak.
Umiestnenie klimatizácie
Ak sme porozumeli všetkým dôležitým vlastnostiam a funkciám, tak sa presúvame k výberu miesta v byte. Pri tomto procese hľadíme na dva dôležité body. V prvom rade klimatizačná jednotka musí byť umiestnená v dostatočnej vzdialenosti od stropu pre stopercentnú výkonnosť a efektivitu v druhom rade by mala byť umiestnená tak aby nevyfukovala vychladený vzduch priamo na človeka.
Obvykle sa klimatizácie v klasických bytoch umiestňujú pod strop, pod parapetu či na stenu. Síce sa nejedná o druh nábytku, no i na týchto miestach môže stále pôsobiť esteticky a nerozbije celkový dizajn interiéru.
Keďže klimatizácia sa skladá z dvoch častí (vonkajšej a vnútornej jednotky) treba brať pri navrhovaní ohľad aj na umiestnenie vonkajšej jednotky, vzdialenosť medzi nimi kvôli dĺžke prepojovacieho potrubia, dôležité je tiež dodržať potrebnú vzdialenosť od steny, rovnako aj stropu, či už kvôli vykonaniu bežného servisu, ako je vyčistenie a kontrola, alebo prípadného servisného zásahu pri poruche. Dôležité je tiež aby vonkajšia jednotka mala dostatočný prísun čerstvého vzduchu z dôvodu ochladzovania výmenníka, preto nieje vhodné umiestnenie do povalových priestorov a podobne.